מארק וייסמן עם מאסטר פונג הא

חוויות מסדנה עם מאסטר פונג הא

לסרטון הוידאו מהסדנה עם פונג הא

בחודש אפריל התארח מאסטר פונג הא לשתי סדנאות בבית הספר יצירה (במסגרת ביקורו בישראל בהזמנת מארק וויסמן מבית הספר לטאי צ'י ואי צ'ואן בירושלים). אני כותב כאן מספר נקודות שמצאתי מעניינות במיוחד ואני מקווה שיוכלו להעביר חלק מן החוויה גם לתלמידים שלא השתתפו בסדנא.

זאת הייתה הזדמנות להכיר מורה מיוחד בעל ניסיון רב וגישה מקורית לטאי צ'י וצ'י קונג. מאסטר פונג הא עוסק בטאי צ'י וצ'י קונג מעל חמישים שנה, הוא החל את לימודיו בטאי צ'י בסגנון יאנג בשנות החמישים של המאה שעברה בהונג קונג, ובהמשך למד גם צ'י קונג ואי צ'ואן.

כיום הוא מציג סינתזה של טאי צ'י עם תובנות מאי צ'ואן, כשאחד הדגשים המעניינים הוא על איזון בין יין יאנג בתרגול. על פי גישה זו, היחס בין החלק הייני של התרגול (תרגול ללא תנועה – מדיטציה בעמידה) לבין החלק התנועתי (תרגילי צ'י קונג תנועתיים או תבניות טאי צ'י) צריך להיות שווה. זו גישה שבעיני מושפעת מאמנות האי צ'ואן, אמנות שבה דגש רב מאוד על תרגול מדיטציה בעמידות שונות. ההתייחסות של מאסטר פונג הא אל המדיטציה בעמידה, היא לא כאל כלי משלים לתרגול הטאי צ'י, אלא כאל החלק הבסיסי, המרכזי, והחשוב של התרגול. מכך נובעת צורת תרגול ייחודית, שמדגישה את ההתפתחות בלימוד הטאי צ'י מן הפנים אל החוץ. קודם כל תרגול 100 ימים של עמידה (45 דקות עד שעה בכל תרגול) ולאחר מכן, ועל בסיס החיבור שנבנה בגוף, והתפתחות הצ'י והמודעות, ניתן לחות את תרגול הטאי צ'י באופן שונה מן האופן הרגיל של הלימוד שהוא לרוב מן החוץ פנימה – מהתנועה החיצונית אל החוויה הפנימית.

נקודה נוספת שאהבתי היא הדגש על מדיטציה בעמידה כתרגול רוחני עצמאי. המדיטציה בעמידה היא כלי להכרת העצמי האמיתי, ובכך יכולה לעזור למתרגל ברמה שהיא מעבר לרמה הפיזית, האנרגטית והנפשית – רמת הכרת העצמי. האמצעי המרכזי הדרוש להכרת העצמי הוא הרפיה. הרפיה במשמעות העמוקה שלה, פיזית נפשית ואנרגטית. אי העשייה היא המפתח לגילוי העצמי, מכיוון שכשמפסיקים לעשות את הדברים ה"לא נכונים" והמיותרים, מתגלה האני האמיתי.

מתוך הגישה הזו, ההתייחסות לתרגילי הזוגות בטאי צ'י מקבלת מימד שונה. הדגש הוא יותר על שיתוף פעולה, ופחות על תחרות. בשיעור שהעביר מאסטר פונג הא בכפר חיים, הדגש בתרגילי הזוגות היה על חשיפת מרכז הכובד בפני בן הזוג. בניגוד לגישה הנפוצה שבה מודגש הניסיון להישאר מחוברים לאדמה ולהסתיר את מרכז הכובד מבן הזוג, מטרת התרגילים הייתה לאפשר לבן הזוג להתחבר למרכז הכובד, על מנת להבין ברמה עמוקה יותר את המשמעות של המרכז ושל "שיווי המשקל המרכזי" ( central equilibrium – zhong ding). שיטת עבודה זו מפתחת שיתוף פעולה מסוים בין בני הזוג, ומאפשרת הגברה של הכוחות הפועלים, והבנה מעמיקה יותר שלהם.

מארק וייסמן עם מאסטר פונג הא

מארק וייסמן עם מאסטר פונג הא

 

 

 

 

 

 

 

אוהד קדם עם מאסטר פונג הא
אוהד קדם עם מאסטר פונג הא

אני שמח שהתאפשר לנו (בעזרתו של מארק) לארח את פונג הא בבית הספר, ומקווה לשיתוף פעולה שכזה בעתיד.

אוהד

תגובות בפייסבוק

תגובות

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *