עמידת זן

טאי צ'י – מערכת האימון המסורתית

לימוד הטאי צ'י בימינו ממוקד ברוב המקרים בלימוד התבנית (הקאטה), ולצערי שיטות אימון נוספות וחשובות לא מוכרות על ידי רוב המתרגלים. לימוד התבנית אידאלי למי שמעוניין ליהנות מתרגול טאי צ'י בסיסי, ולשפר את בריאותו. תרגול התבנית מפעיל את הגוף בצורה מאוזנת, ומספק מסגרת לאימון אישי ולאימון בשיעור. למעשה, התבנית היא אוסף של טכניקות שחוברו לרצף, שמאפשר אימון בסיסי במבנה קבוע.

חשוב להבין שתרגול התבנית הוא רק חלק מהתרגול המסורתי של הטאי צ'י. למי שרוצה להגיע לעומק בתרגול ולרמה גבוהה יותר בטאי צ'י, חשוב להכיר את שיטת האימון השלמה שבתוכה יש לאימון התבנית חלק חשוב, אך לא בהכרח מרכזי.

אני מציג כאן כמה משיטות האימון המסורתיות הנוספות המתורגלות בבית הספר יצירה, מסודרות מהתרגול הפשוט אל המורכב. לאורך השנים של לימוד הטאי צ'י רצוי להתנסות בכל שיטות האימון, או לפחות ברובן, על מנת להגיע לתרגול שלם יותר ולחוות את האמנות במלואה.

עמידת זן

עמידת זן

עמידת זן – מדיטציה בעמידה
תרגול עמידה סטטית הוא אחד התרגולים החשובים ביותר באמנויות הלחימה הפנימיות. במהלך התרגול מתרגלים תנוחה אחת או מספר תנוחות לפרק זמן ארוך. הזמן המקובל באימון המסורתי לתרגול העמידה הוא 45 דקות. התרגול מפתח את המבנה והמנח הנכון של הגוף, ומחזק מאוד את הגוף. בנוסף תרגול העמידה מפתח את יכולת ההשתרשות – היכולת לחבר את הגוף לאדמה, ומאפשר להגיע למצב של הרפיה עמוקה. זהו למעשה תרגול מדיטציה שנעשה בעמידה ומשפיע מאוד הן על הצד הפיזי והן על הצד הנפשי. בתרגול העמידה בבית הספר יצירה מתחילים לרוב מתנוחת עמידה טבעית וחסרת מאמץ, ובהמשך עוברים לעמידות מובנות כמו עמידת המעגל הגדול, או עמידת קרב. ניתן לתרגל גם תנוחות מהתבנית בעמידה לאורך זמן.

תרגול תנועה בודדת
תרגול תנועה בודדת הוא תרגול שבו מתרגלים תנועה אחת מספר רב או רב מאוד של פעמים. בתרגול תנועה בודדת ניתן להיכנס למצב מדיטטיבי עמוק ולהגיע לרמות דיוק וריכוז שקשה להגיע אליהן בתרגול תבנית שלמה. בתרגול תנועה בודדת נעזרים לרוב בדימויים שעוזרים לפתח את העצמה הפנימית ואת זרימת ועצמת הצ'י.

צ'י קונג משיכת חוט המשי
צ'י קונג משיכת חוט המשי הוא תרגול תנועתי שבו מתרגלים את עקרונות התנועה של הטאי צ'י. התנועות פשוטות יחסית וקלות ללימוד. בעזרת תרגול זה, ניתן להגיע בזמן קצר של תרגול להבנה מעמיקה של עקרונות התנועה, ולשיפור בזרימה, בשחרור, ובחיבור לאדמה. התרגול משמש מעין מעבדה לפיתוח ולהפנמת עקרונות הטאי צ'י. בבית הספר יצירה אנו מתרגלים סדרה שלמה שפותחה על ידי המורה המפורסם פנג זיצ'יאנג. סדרה זו משמשת גם כאימון עצמאי לשיפור הבריאות וגם כחלק ממערכת האימון של הטאי צ'י.

פושינג הנדס - טווי שו

פושינג הנדס – טווי שו

פושינג הנדס – טווי שו
פושינג הנדס הוא תרגול זוגות שמהווה המשך של התרגול האישי. התרגול האישי בטאי צ'י בא לפתח עקרונות מסויימים של תנועה ומודעות. ניתן להגיע בתרגול לרמה מסויימת, וממנה לא ניתן להמשיך להתקדם ללא בדיקה של העקרונות. תרגול הפושינג הנדס מאפשר לבדוק את השחרור, החיבור לקרקע והזרימה, ובנוסף, מלמד רגישות והקשבה לבן הזוג. תרגול הפושינג הנדס מכיל תבניות תנועה קבועות ברמות מורכבות שונות, החל מתרגול עם יד אחת בעמידה, ועד לתרגולים מורכבים של מספר תנועות בשילוב צעדים. תרגול הפושינג הנדס הכרחי על מנת להבין לעומק את עקרונות הטאי צ'י ועל מנת להאיץ את קצב ההתקדמות בתרגול.

פה ג'ינג – שחרור כוח
פה גינג הוא תרגול מתקדם שניתן לתרגל אותו לאחר שהגוף מגיע לרמה מספיקה של שחרור, ולאחר שמסלולי הזרימה של הכוח הופנמו. התרגול מתבסס על מיומנויות בסיס שנרכשות בתרגול עמידת העמוד תרגול תנועה בודדת וצ'י קונג. בתרגול פה ג'ינג מתרגלים תנועה מהתבנית או כיוון כוח במהירות גבוהה מאוד ובכוח מלא או חלקי.

יישומים לחימתיים

יישומים לחימתיים

ייישומים לחימתיים
על מנת להגיע לתנועה נכונה בתבנית טאי צ'י יש להכיר את היישומים הלחימתיים של התנועות. לכל תנועה בתבנית יש זרימה פנימית וכיוון שבו זורמות התנועה הפיזית והמודעות. הדרך הטובה ביותר להגיע לזרימה פנימית נכונה היא בלימוד הישומים הלחימתיים. לימוד היישומים נעשה במספר שלבים. בשלב ראשון ניתן להתרשם מיישום ברמה בסיסית כשרואים הדגמה שלו בידי המורה. בשלב שני חשוב להתנסות בתרגול היישום עם בן זוג. הדגש בשלב זה הוא לימודי, התרגול איטי ומיועד לפתח את תחושת הזרימה הפנימית ואת הכיוונים הנכונים של תנועת הגוף והמודעות. זה השלב החשוב ביותר למי שמתרגל טאי צ'י לבריאות ואינו מתעניין באמנות הלחימה. השלב השלישי הוא תרגול מהיר של ישום מובנה, עם בן זוג, ובחינת האפשרות של יישום זה במצב "ריאלי".

תרגול זוגות חפשי
תרגול זוגות חפשי נועד לפתח את היכולת להשתנות בזרימה עם בן הזוג. קיים תרגול חפשי של פושינג הנדס, ותרגול חפשי של יישומים, שהוא סוג של קרב אימון. תרגול הזוגות החפשי מיועד למי שמעוניין ללמוד את אמנות הלחימה, ומעוניין באתגר שמציב יריב שאינו משתף פעולה. לתרגול רמות עצימות שונות, מתרגול איטי ועדין, ועד תרגול מהיר ואגרסיבי. תרגול זוגות חפשי, מציב רמה גבוהה של אתגר תנועתי ונפשי, ויכול להביא את השן (הרוח/המודעות) לרמה גבוהה ביותר של ערנות.

תרגול נעים

אוהד קדם

כל הזכויות שמורות לבית הספר יצירה@ בית ספר ללימוד טאי צ'י צ'י קונג

תגובות בפייסבוק

תגובות

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *