עד היכן זורם לו הגל?

שינה בן דוד, מורה לצ'י קונג ומטפלת לרפואה סינית מירושלים ,שלחה לי מכתב על ההשפעה של סדנת הגל שבה היתה בשנה שעברה על התרגול שלה ושל תלמידה שלה. אני מאוד שמחתי לקרוא שהגל זורם לעוד ועוד אנשים (-: אפשר לקרוא את המכתב כאן.

עד היכן זורם לו הגל?

השתתפתי בסדנא של אוהד על תנועת הגל, ובתקופה שעברה מאז גיליתי את ההשפעה שלה ואת האופן בו היא חלחלה לעבודתי בצ'י קונג נשים, בטיפולי שיאצו, ואף לעבודתה של תלמידה שלי, שהיא מורה לאלכסנדר.

בתחילה שמתי לב כמה תנועת הגל מתאימה ומשתלבת עם אחת התנועות של הצ'י קונג נשים. תנועה זאת קשורה לאזור החזה ופותחת את מרכז החזה (הטאן טיין האמצעי). הידיים  מתרחבות בשאיפה לצדדים תוך כדי התרחבות בית החזה, ואז בנשיפה חוזרות אל מול החזה תוך כדי פתיחת האזור שבין השכמות בגב (שקשור מאוד לפן הרגשי של הלב).

באופן די טבעי הרגשתי שתנועת הגל נכנסת לתרגיל הזה, כך שתנועת הידיים החוצה הפכה להיות חלק מתנועת הגל שעולה מהרגליים דרך הגב; וחזרת הידיים אל החזה היתה חלק מחזרת הגל למטה. התחושה בתרגיל השתנתה והפכה לתנועה מלאה יותר של הגוף כולו, כשתנועת הידיים נובעת  מהתנועה הרחבה יותר. גם התחושה בכפות הידיים נעשתה יותר מורגשת, והקשר התחושתי ביניהן לחזה נעשה בולט יותר.

מעניין היה לראות איך נכנסה תנועת הגל גם לטיפולים: טיפולי השיאצו שלי והטיפולים בשיטת אלכסנדר של תלמידה שלי. בטיפולי השיאצו שמתי לב שהנחת הידיים על המטופלים נעשית יחד עם הנשיפה בסופו של הגל. למרות שגופי לא ממש עושה את תנועת הגל, מבחינת הנשימה והתנועה הפנימית הגל עולה יחד עם השאיפה, ואז העבודה על המטופל נעשית מתוך הנשיפה שבירידת הגל. התנועה שעוברת אל המטופל בצורה כזאת היא רכה מאוד (מתוך הרפיית גופי שלי) ומקבלת איכות אחרת, שגם אני וגם המטופל מרגישים.

דבר דומה סיפרה לי יעל שטראוס, שהיא מורה לאלכסנדר, ולומדת אצלי צ'י קונג נשים. לאחרונה תנועת ההושטה של ידיה אל המטופל מתחילה קודם בתנועת גל שעולה בגופה, והמגע עם גוף המטופל קורה מתוך הנשיפה שבירידת הגל. התנועה המעגלית הזאת גורמת לכך שלקיחת ידו של המטופל, למשל, קורית כחלק מהשאיפה; והנשיפה יחד עם הגל היורד הם שאוספים את ידו לכיוונה, וכך מאפשרים את התרחבות גבו ברכות.

מרגש אותי לראות איך תנועת הגל מתגלגלת ומשפיעה על עבודתי ועל עבודתה של יעל, ואני ממליצה מאוד על הסדנא.

תגובות בפייסבוק

תגובות

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *