צ'י קונג שמונת חלקי תחרת המשי

סדרת הצ'י קונג "שמונת חלקי תחרת המשי" הנו תרגול עתיק שהמצאתו מיוחסת לגנרל יו פיי, מצביא סיני מפורסם שחי בתקופת שושלת סון הדרומית (1127-1279). המסורת מספרת שהגנרל ראה שמצבם הבריאותי של חייליו אינו טוב, ופיתח סדרה של שמונה תרגילים שיועדו לשיפור בריאותם וכוחם של החיילים. כיום, כ-800 שנים מאוחר יותר, צ'י קונג שמונת חלקי תחרת המשי הוא ככל הנראה תרגול הצ'י קונג הנפוץ והפופולרי בעולם. פשטותו של התרגול, קלות הלימוד, וההשפעה המיטיבה על הבריאות ועל שחרור מתחים הופכים אותו לתרגול אידאלי למתחילים, ותוספת מועילה לתרגול של כל מי שמעוניין בתרגול פשוט ואפקטיבי.
תקציר התנועות הנמצא בעמוד זה מיועד לשמש את תלמידי בית הספר המשתתפים בקורס. לא מומלץ ללמוד צ'י קונג ללא הדרכת מורה.

תקציר ההנחיות לתרגול

עמידת מוצא:
כפות רגליים ברוחב הכתפיים, ברכיים מעט כפופות, הקודקוד כאילו תלוי בחוט מהשמיים, הגוף משוחרר.

1) שתי ידיים דוחפות אל השמיים:
לשלב את קצות האצבעות מול הבטן, להרים כלפי מעלה בידים וכתפיים רפויות, להפוך את כפות הידיים כלפי השמיים ולדחוף בעדינות כלפי מעלה. לעלות על קצות האצבעות ולרדת. להניע את הגוף פעם אחת לצד שמאל ופעם אחת לצד ימין. לחזור אל המרכז ולהוריד את הידיים מלפנים.

2) למתוח את הקשת כאילו יורים בנץ:
עבור לעמידת הפרש, האגן שוקע כלפי מטה. הרם את הידיים אל מול החזה. יד שמאל הופכת לחץ ומכוונת שמאלה ויד ימין מותחת את מיתר הקשת, כשאגרוף ימין מול הצד הימני של החזה, ומתח בעדינות. הרפה את הידיים, והתרומם כלפי מעלה לעמידת הפרש.

3) הרם יד אחת:
בעמידת המוצא, הרם את יד שמאל כלפי מעלה, מעל הראש, קצות האצבעות פונות לכיוון ימין. בו זמנית הורד את יד ימין לכיוון האדמה. לחץ את שתי הידיים, אחת אל האדמה ואחת אל השמיים, והרפה.

4) הפנה את הראש לאחור (חמשת החולשות ושבע הפציעות הפנימיות):
בעמידת המוצא, הפנה את הראש שמאלה והבט לאחור, הרפה, הפנה את הראש ימינה והבט לאחור.

5) הסט את הראש ואת האגן:
עבור לעמידת הפרש, האגן שוקע כלפי מטה, הופכים את כפות הידיים כלפי חוץ ומניחים אותן על הברכיים כשהאגודלים פונים כלפי חוץ. העבר את המשקל אל רגל שמאל ופנה שמאלה, כאילו מביטים לאחור משמאל. חזור אל המרכז וכנ"ל לצד ימין.

6) כפות הידיים אוחזות בבהונות הרגליים:
בעמידת המוצא, הרם את כפות הידיים כלפי מעלה לדחוף את השמיים, כשאצבעות הידיים פונות אחת אל השניה. מתח בעדינות אל השמיים והרפה. התכופף בעדינות כלפי מטה והרפה את הגב והידיים. אחוז בבהונות הרגליים ומתח בעדינות. הרפה וחזור כלפי מעלה.

7) הברג את האגרופים והבט בחזקה:
עבור לעמידת הפרש, שני אגרופים בצדי האגן. שלח את האגרוף השמאלי שמאלה לגובה הכתף, והבט לכיוונו. הרפה וחזור אל המרכז. כנ"ל לצד השני.

8) עלה ורד על קצות האצבעות (שבע אי הסדירויות ומאות המחלות נעלמות מאחורי גבך):
בעמידת המוצא, הרפה את הגוף, עלה על קצות האצבעות ורד בעדינות חזרה.

תגובות בפייסבוק

תגובות

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *