האם אפשר לשפר את הזכרון באמצעות תרגול צ'י קונג וטאי צ'י?

באחד השיעורים בשבוע שעבר שאלה אותי תלמידה ותיקה, האם התרגול שאנחנו עושים יכול לשפר את הזכרון. אמרתי לה שנראה לי שכן, מכיוון שאני יודע שגם פעילות גופנית וגם מדיטציה מוכרות כדרכים מוכחות לשיפור היכולות השכליות והזכרון ותרגול הצ'י קונג משלב את שתיהן. בנוסף, כאשר אנחנו לומדים סדרה של צ'י קונג או טאי צ'י, אם בוחרים באתגר של לשנן את הסדרה ואת סדר התנועות שבה (אפשר לתרגל צ'י קונג גם בלי לשנן את התנועות), אנחנו כל הזמן מאמנים את החלק במוח שעוסק בזכרון. אחד העקרונות שמקובלים היום לגבי המוח הוא  Use it or loose it מה שאנחנו מפעילים ומשתמשים בו שומר על התפקוד שלו טוב יותר ממה שאנחנו מזניחים ולא משתמשים בו (וזה נכון לשרירים, למוח ואפילו לעצמות).
לאחר השיעור קראתי עוד על הנושא, כדי לראות אם יש מחקרים שתומכים בזה שהתרגול של צ'י קונג וטאי צ'י יכול לתרום לתפקוד המוח ומצאתי שנעשו מספר מחקרים יפים שאכן הראו שיפור משמעותי בזכרון, תפקוד המוח, ואפילו משקל ונפח המוח, בעקבות תרגול צ'י קונג וטאי צ'י.
למי שמתעניין אפשר לקרוא כאן על
הגדלת נפח החומר האפור במוח בעזרת צ'י קונג וטאי צ'י

שיפור הזכרון בעקבות תרגול טאי צ'י

מטה אנליזה (סיכום מחקרים) על טאי צ'י ושיפור יכולות המוח שהסיכום שלה שתקף לדעתי גם לתרגול צ'י קונג הוא:
Tai Chi as an MB exercise has positive effects on global cognitive, executive, and memory functions. More statistically significant benefits were found on memory function, especially verbal working memory. Findings of the present meta-analysis are in agreement with what researchers have demonstrated about the benefits of physical exercise on cognitive function. Therefore, Tai Chi may be an ideal alternative form of MB exercise to improve cognitive function in older adults.

תגובות בפייסבוק

תגובות

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *