תרגול עם אנרגיה פנימית ואנרגיה חיצונית בצ'י קונג

לקראת פתיחת הלימוד של צ'י קונג שמונת חלקי רקמת המשי, ומכיוון שבמקביל מתקיים שיעור של צ'י קונג הריפוי המואר, אני רוצה להאיר חלק מההבדלים בינהם במישור של תרגול עם אנרגיה חיצונית ואנרגיה פנימית.
צ'י קונג שמונת חלקי רקמת המשי הוא תרגול פשוט יחסית שמבוסס על התיאוריה של הרפואה הסינית המסורתית. תיאוריה זו, שבאופן כללי משמשת כבסיס לכל סוגי הצ'י קונג, מלמדת אותנו שחיזוק הצ'י של האיברים הפנימיים וזרימה טובה של צ'י ב12 המרידיאנים ובשמונת הערוצים המיוחדים מביאים לבריאות ולהחלמה מחולי. צ'י קונג שמונת חלקי רקמת המשי משתמש באמצעים פשוטים על מנת להניע את הצ'י במרידיאנים ולחזק את האיברים הפנימיים. האמצעי המרכזי הוא תנועה משוחררת, והאמצעי הנוסף הוא שימוש בדימויים. כאשר נעים כפי שניתן לראות בסרטון למטה, ומשלבים את הכוונה בתרגול, הצ'י יכול לנוע במרידיאנים לשחרר חסימות ולהביא חיות ובריאות לכל מקום בגוף. בסוג זה של צ'י קונג אנחנו מניעים את הצ'י שקיים בתוך הגוף, כמו במערכת השקייה של תעלות או צינורות שכאשר יש בה תנועה, המים לא יתעפשו ולא יהיו חסימות בזרימה.

בסוגים אחרים של צ'י קונג כמו בצ'י קונג הריפוי המואר, גוף הזהב וצ'י קונג לפתיחת הלב, אנחנו פועלים על פי אותם עקרונות, אבל מוסיפים עבודה גם אנרגייה חיצונית, אנרגיה שנמצאת מחוץ לגוף. מהי האנרגייה שמחוץ לגוף? בראש ובראשונה מדובר על האנרגיה של האדמה ושל השמיים, הצ'י של כדור הארץ והצ'י של היקום. אנחנו תמיד בקשר עם האנרגיות האלו, ותמיד מושפעים מהן, אבל בתרגול הצ'י קונג יש לנו אפשרות ליצור קשר מודע ופתוח יותר על מנת לתקשר עם האנרגיות של האדמה והשמיים. בתוך המרחב העצום של השמיים יש איכויות רבות של אנרגיה שאיתן ניתן ליצור קשר, ובסוגים מסויימים של צ'י קונג כמו צ'י קונג לפתיחת הלב וצ'י קונג הריפוי המואר, אנחנו יוצרים קשר עם איכויות, או יישויות שהקשר עם האנרגיה שלהן יכול לעזור לנו בריפוי ובהתפתחות. בצ'י קונג הריפוי המואר אנחנו יוצרים קשר עם אנרגיית ריפוי שקשורה לבודהא המרפא, בקואן יין צ'י קונג יוצרים קשר עם אנרגייה שקשורה לבודהא קואן יין וכן הלאה.
הרעיון של צ'י, ובייחוד של תרגול עם צ'י חיצוני, עדיין אינו נפוץ בתרבות שבה אנו חיים, ויכול להראות לחלק מהאנשים זר ואולי אפילו מוזר. מנסיוני, הדרך לבחון את מה שעומד מאחורי המילים היא התנסות בתרגול וחוויה של השפעתו.
בשיעור המבוא ביום שישי נתרגל ביחד את שני האופנים של התרגול, מתוך ריכוז בתנועה הפנימית ובזרימה בתוך הגוף, וגם עם מודעות וקשר לצ'י הרחב יותר של היקום. אחד הדברים היפים בקשר בין שני סוגי התרגול הוא שאותה תנועה יכולה לשמש אותנו בשני האופנים. התנועה השנייה בצ'י קונג הריפוי המואר – "החץ מתוך כד הזהב" זהה תנועתית לתנועה השלישית בצ'י קונג שמונת חלקי רקמת המשי – "הרם יד אחת אל השמיים". השימוש במודעות הוא שעושה את ההבדל וכל אחד יכול למצוא לאיזו גישה של תרגול הוא מתחבר.
בסרטון ניתן לראות שלוש דרכים לתרגול התנועה הראשונה בצ'י קונג שמונת חלקי רקמת המשי – "לדחוף את השמיים". תנועה זו פותחת את זרימת הצ'י בגוף כולו ומאזנת את זרימת האנרגיה בין האיברים הפנימיים (שלושת המחממים בשפת הרפואה הסינית).

[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=90Z0rND4VtM&feature=channel_page]

תגובות בפייסבוק

תגובות

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *