פו זונג וון והספר של סגנון יאנג

בשיעור הטאי צ'י המסורתי אתמול בערב, יוסי הביא טכסט מהספר של פו זונג וון כדי להעלות כמה שאלות בקשר למשמעויות של הטכסט. בלימוד טאי צ'י יש ללימוד המעשי עם מורה חלק מאוד משמעותי, אבל על מנת להשלים את הלימוד ולהפוך את האומנות למלאה יותר, יש חשיבות רבה ללימוד העיוני מטכסטים שונים. הטכסטים החשובים ביותר בלימוד הם הקלאסיקות של הטאי צ'י שעליהם אכתוב בהמשך, אבל יש גם קלאסיקות מודרניות כמו הספר הזה וזו הזדמנות לכתוב על פו זונג וון והספר המפורסם שלו.

פו זונג וון (1903-1994) נחשב לאחד המאסטרים המובילים והמשפיעים של סגנון יאנג בסין. הוא למד כתלמיד הדלת הפנימית (תלמיד מהמעגל הפנימי) עם יאנג צ'ן פו, והיה חלק מהמשפחה בהיותו נשוי לבת המשפחה. פו זונג וון למד עם יאנג צ'ן פו מגיל צעיר ועד למותו של יאנג בשנת 1937, ונחשב ביחד עם בנו הגדול של יאנג צ'ן פו לתלמיד שקיבל את השיטה במלואה וכממשיך שלה. פו זונג וון התחיל ללמד ביחד עם יאנג צ'ן פו ולימד איתו ברחבי סין בעת שיאנג הפיץ את אמנות הטאי צ'י.
לאחר מותו של יאנג צ'ן פו המשיך פו זונג וון ללמד ולהפיץ את הטאי צ'י בסגנון יאנג, ואחד מהישגין הבולטים היה הספר ששמו באנגלית הוא Mastering yang style Yaijiquan. בספר זה מתוארת התבנית המסורתית של סגנון יאנג כפי שלימד אותה יאנג צ'ן פו. הספר כתוב ברמת פירוט גבוהה מאוד ועם התייחסות להיבטים חיצוניים ופנימיים של התנועה. את התיאורים המפורטים מלווים רישומים מצויינים שנעשו על פי תמונות שלל יאנג צ'ן פו. הספר בתרגומו המקצועי של לואיס סווין כולל גם פרק קצר על פושינג הנדס, חלק מהקלאסיקות הקדומות יותר של הטאי צ'י, והערות מתרגם מחכימות. ספרים רבים מאוד נכתבו על טאי צ'י ובעיקר על סגנון יאנג, ועדיין ספר זה שנכתב לפני שנים רבות בולט כאחד במועילים והשימושיים שבהם לתלמידי הסגנון.
לכל מי שמעוניין ללמוד את סגנון יאנג לעומק, הספר של פו זונג וון והסרטונים שלו ביוטיוב הם אוצר רב ערך.

mastering yang stylemastering yang style
[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=OKji-gYex2Y&feature=related]

תגובות בפייסבוק

תגובות

2 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *