מפגש טין טאן

נקודות אנרגטיות המשמשות בתרגול צ'י קונג

תרגול הצ'י קונג מחובר באופן הדוק לתאוריה וליישום של הרפואה הסינית המסורתית. בעת התרגול אנו משתמשים במודעות ובתנועה על מנת להשפיע על זרימת האנרגיה בגוף. אחד הכלים המרכזיים הוא כיוון המודעות לנקודות מסוימות המוכרות הן בתרגול צ'י קונג והן בתיאוריה של הרפואה הסינית המסורתית ובטיפול בדיקור ובמגע. היכרות עם הנקודות המרכזיות לתרגול בצ'י קונג יכולה לעזור למתרגל בשיפור דיוק הכוונה והעמקת חווית התרגול.

בדף זה מוצגות נקודות אנרגיה המשמשות אותנו בתרגול הצ'י קונג והטאי צ'י.

 

נקודת שער שמיים

נקודת שער שמיים

שער השמיים (baihui du20)

מיקום: נקודת שער השמיים נמצאת בקודקוד. בחלק העליון של הגולגולת על קו האמצע, בנקודה המחברת שני קווים אנכים היוצאים מהחלק העליון של האזניים.
שימוש והשפעה: נקודת שער השמיים קשורה לאנרגיית היאנג בגוף ומקושרת לערוצי האנרגיה היאנגיים. כיוון המודעות לנקודה זו עומד בבסיס תרגולי צ'י קונג שונים. ההתמקדות בנקודת שער השמיים מאפשרת מצד אחד את שיפור זרימת האנרגיה האנכית בגוף (ביחד עם נקודת מפגש היין ), ומאפשרת את פתיחת צ'אקרת הכתר ויצירת קשר עם אנרגיית השמיים.

מפגש היין

מפגש היין

מפגש היין (huiyin ren1)
מיקום: נקודת מפגש היין נמצאת במרכז הפרינאום (חייץ הנקבים – האיזור שבין פי הטבעת לאיבר המין).

שימוש והשפעה: נקודת מפגש היין קשורה לאנרגיית היין ומקושרת לערוצי הרן והדו המרכיבים את "המסלול השמימי הקטן".

כיוון המודעות לנקודה זו בשילוב עם נקודת שער השמיים משפר את זרימת האנרגייה האנכית בגוף ומאפשר חיבור לציר האנכי. נקודה זו קשורה לצ'אקרת הבסיס וליצירת קשר עם אנרגיית האדמה.

מפגש טין טאן

מפגש טין טאן

טאן טיאן (tan tien)
מיקום: הטאן טיאן נמצא מספר סנטימטרים מתחת לטבור בתוך הבטן. באיור המצורף מאויירים שלושת הטאן טיאנים. לצורך התרגול הבסיסי אנו מתייחסים לטאן טיאן התחתון.

שימוש והשפעה: הטאן טיאן אינו נקודת דיקור אלא מרכז אנרגטי. הסינים מאמינים כי הטאן טיאן הוא מרכז העצמה של הגוף. כל ערוצי האנרגיה מתחברים אל הטאן טיאן, ולפיתוח הצ'י במרכז זה משמעות רבה הן לשיפור הבריאות והן לפיתוח העצמה הפנימית. כיוון המודעות אל הטאן טיאן מביא לחיזוק האנרגיה ול"מילוי" הטאן טיאן בצ'י כמו שסיר מתמלא במים. בהמשכו של התהליך, כאשר הטאן טיאן מתמלא בשפע של אנרגיה, מתחילה האנרגיה "לגלוש" אל המרידיאנים ולהביא לתהליך ספונטני של זרימת אנרגיה בגוף ושל ריפוי.

 

 

נקודת-שער-האש

נקודת-שער-האש

שער האש (laogong p8)
מיקום: במרכז כף היד

שימוש והשפעה: נקודת שער האש מהווה נקודת תקשורת עם האנרגיה מחוץ לגוף, ומקושרת עם אנרגיית הלב. כיוון המודעות לנקודה זו מביא לפתיחתה ולחיזוק זרימת האנרגיה בידיים. בנקודה זו אפשרית חישה של צ'י בשלבים מוקדמים יחסית של התרגול. ברמות מתקדמות של צ'י קונג ניתן להשתמש בנקודה זו כשער להקרנת אנרגית ריפוי.

נקודת המעיין המבעבע

נקודת המעיין המבעבע

המעיין המבעבע (yongchuan k1)
מיקום: במרכז השליש הקדמי של כף הרגל.

שימוש והשפעה: נקודת המעיין המבעבע היא נקודה של קשר לאנרגיית האדמה. הנקודה נמצאת על ערוץ האנרגיה של הכליות, ומאפשרת מעבר אנרגיה בין גוף האדם והאדמה. בתרגול צ'י קונג פתיחת הנקודה מאפשרת חיבור לאנרגיית האדמה ופיתוח rooting אנרגטי.

תגובות בפייסבוק

תגובות

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *