מהם שערי האנרגיה בצ'י קונג?

אמנות הצ'י קונג עוסקת ביכולת שלנו לשפר את זרימת האנרגיה בתוכנו, ולשפר את זרימת האנרגיה ביננו לבין היקום שמסביבנו. אחת המיומנויות המרתקות שאפשר לפתח בתרגול, היא היכולת לפתוח את שערי האנרגיה ולקבל אנרגיה מהיקום פנימה את תוך הגוף. לקראת סדנת "לפתוח את שערי האנרגיה" אני מעלה סרטון מסדנא קודמת ובו הסבר על שערי האנרגיה בצ'י קונג. פרטים על הסדנאות הקרובות יש כאן.

איך אפשר להשתחרר מכאבי גב?

כאבי גב הן אחת מבעיות הבריאות הנפוצות בתרבות המערבית, וכמעט כל אדם חווה בתקופות מסויימות בחייו כאבים ולעיתים אף מגבלות קשות שקשורות לגב ולעמוד השדרה. הדרך הייחודית של הצ'י קונג למניעה ולריפוי של כאבי גב, משלבת לימוד של הרפייה – הן של השרירים והן של הנפש/תודעה, יציבה נכונה שמאפשרת התארכות ושחרור של עמוד השדרה, ותנועה עדינה ועמוקה שיוצרת בהדרגה חופש בין החוליות ומאפשרת זרימה ושחרור בעמוד השדרה כולו.
השנה, אלמד בסדנא ובקורסים שייפתחו לאחר סוכות, שתי שיטות של צ'י קונג שיכולה להיות להן השפעה נפלאה על עמוד השדרה והגב: צ'י קונג לפתיחת הלב, שמתאפיינת בתרגול רך, זורם ומהנה, וצ'י קונג חכמת הריפוי שמתאפיינת בתנועות פשוטות ועצמתיות שמאפשרות שחרור עמוק ואף שיפור מבני בגב ובעמוד השדרה.
בוידאו אפשר לראות הסבר על ריפוי הגב בעזרת צ'י קונג שהעברתי לפני מספר שנים בתכנית הטלוויזה של פרופסור רפי קרסו.

תרגול מלא של הסדרה Lift Chi Up Pour Chi Down עם קולו של דוקטור פאנג

לטובת התלמידים שלומדים כעת את הסדרה Lift Chi Up Pour Chi Down ולמי שמתעניין בשיטה, אני מצרף קישור לוידאו של מורה סיני שמדגים את הסדרה, כשברקע קולו של דוקטור פאנג מינג מייסד השיטה. מכיוון שהקול יכול להעביר את האנרגיה, אני ממליץ למתרגלים שרוצים להעמיק להתנסות ולתרגל עם הוידאו הזה.
תרגול נעים (-:

הסבר על צ'י קונג חכמת הריפוי

בסדנת פתיחת שערי האנרגיה, הסברתי בין השאר על שיטת צ'י קונג חכמת הריפוי Zhineng Qigong, ואני מעלה כאן וידאו של ההסבר

דוקטור פאנג מדגים את הסדרה Lift Chi Up Pour Chi Down

בתרגול שיטת צ'י קונג חכמת הריפוי (zhineng) מבית החולים ללא תרופות בסין, השלב הראשון בתרגול הוא ללמוד איך לקבל אנרגיה מרפאת מהיקום. לפי הגישה הזו, רובנו חווים חסר באנרגיה, שקשור בין השאר לכך שהקשר שלנו עם אנרגיית היקום נחלש לאורך השנים. באופן טבעי לילדים יש לרוב שערי אנרגיה פתוחים ובהתאמה הרבה אנרגיה, ובהמשך החיים במקרים רבים החיבור שלנו לאנרגיית היקום נחלש (זו אחת מכמה סיבות לכך שרבים חווים ירידה בכמות האנרגיה עם ההתבגרות של הגוף). התרגול של הסדרה מאפשר למתרגל להזמין אנרגייה מרפאת מהיקום, דרך שערי האנרגיה, ובכך להעלות את כמות האנרגיה בגוף, ובהמשך גם לאפשר זרימה טובה יותר של אנרגיה לריפוי עצמי ולהתחדשות.
בוידאו היפה הזה, אפשר לראות את דוקטור פאנג מינג, מייסד השיטה מדגים את הסדרה Lift Chi Up Pour Chi Down

 

 

סרט נדיר של דוקטור פאנג מינג בתרגול כדור טאי צ'י

התרגול של כוס התה הטיבטית, היה חלק מהתרגולים של שיטת ז'יננג – חכמת הריפוי שלימד דוקטור פאנג מינג ב"בית החולים ללא תרופות" בסין. השם המקורי של התרגול בשיטה הוא כדור טאי צ'י – Taiji Ball וזהו תרגול שמקורו בעולם אמנויות הלחימה הפנימיות, ונראה שדוקטור פאנג מינג, שהיה בעל השכלה רחבה בצ'י קונג ובאמנויות לחימה, שילב את התרגול בתוך השיטה, והתאים אותו למטרות של השיטה בדגש על היתרונות של התרגול בשיפור היכולות הגופניות והמנטליות של המתרגלים.

בסרטון למטה, אפשר לראות את דוקטור פאנג מינג מסביר על תרגול כוס התה הטיבטית – כדור טאי צ'י בסרט הדרכה, שבמקור כולל מערכת שלמה של תרגול עם כדור (אפשר לראות חלקים נוספים של סרט ההדרכה ביוטיוב). הסבר נוסף על התרגול קיים גם בספר של דוקטור פאנג שתורגם לאנגלית Later Methods Zhineng Qigong and Taiji.
מכיוון שהדגמה בסרטון של דוקטור פאנג קצרה יחסית, אני מצרף הדגמה ארוכה יותר של תלמידי השיטה במלזיה.

צ'י קונג חמשת הצלילים

צ'י קונג חמשת הצלילים הנו תרגול ייחודי לשיטת הצ'י קונג של "הדרך הישרה". הצ'י קונג כולל חמישה חלקים תנועתיים המשלבים תנועה, נשימות, הגיית צלילים מסוימים ודמיון מודרך, וכן מדיטציה – "האיחוד של האדם והיקום" המאפשרת למתרגל ליצור קשר עם כוחות ריפוי גבוהים. התרגול התנועתי בשילוב הנשימות וההדהוד שנוצר בהגיית הצלילים יוצר השפעה מיוחדת על זרימת האנרגיה בגוף, מביא לאיזון אנרגיית האיברים הפנימיים, ולפתיחת המרידיאנים, ולתחושה של שלווה ובהירות.

צ'י קונג חמשת הצלילים

צ'י קונג חמשת הצלילים

למתעניינים בצ'י קונג חמשת הצלילים נמצא בעמוד זה חלק מתרגום הטקסט המקורי המתאר את התרגול והשפעתו. הטקסט המלא יחולק למשתתפים בסדנא.

" הדרך הישרה" היא שיטת צ'י קונג מסורתית המיועדת לשיפור הבריאות ולהתפתחות רוחנית, ומשלבת מסורות של צ'י קונג טאואיסטי ושל צ'י קונג בודהיסטי טיבטי. בתרגול "הדרך הישרה " מספר רמות שבאופן כללי ניתן לתארן כ: שיפור הבריאות, התפתחות רוחנית, ריפוי בצ'י קונג, והארה. צ'י קונג חמשת הצלילים המוצג בשיעור זה שייך לשלב הראשון, ומטרתו ריפוי עצמי, ויצירת בסיס לתרגולים מתקדמים יותר.
חשוב לציין כי תרגום הטקסט הסיני המצורף אינו מיועד ללימוד עצמי, אלא כחומר רקע להכרת תרגול זה.

צ'י קונג חמשת הצלילים של שיטת הדרך הישרה (zheng gong)
מאת: wang shen de תרגום: פודי פיזרו עריכה: אוהד קדם
דרך נכונה לאזן את היין והיאנג

מבוא:
אלה הם תרגילים, תרגילי תנועה, חלקם דינמיים וחלקם סטטיים, שמאפשרים לחוות את היין והיאנג ולאזן אותם.
"דרך" זו נמצאת במקום בן האמנות הקשה (אמנות לחימה) והאמנות הרכה. זהו סוג של צי' קונג (FORM) שמשלב תנועה צליל נשימות והדמיה. בעזרת התנועה אנו מכוונים את הצ'י, ובעזרת הנשימות אנו מזיזים את הצ'י .כוונו והכוונתו של הצ'י בכל הגוף, כוונון הנשימה ושימוש של הנפש וכוח הריכוז יוצרים בשיטה זו חוויה יוצאת דופן.

בעזרת הצורה(form) של התרגול והנשימות, הנפש מגיעה למקום של רגיעה. הפעילות החיצונית והפנימית של הנפש מתאחדות, וכך נוצרת אפשרות לשינוי בצורה שבה אנו חיים את חיינו.

חוץ מזה, לתרגילי הצ'י קונג ישנה השפעה משחררת על הנפש, האנרגיה מכוונת בצורה יותר יעילה והצלילים "דוחפים" את האנרגיה למקומות הנחוצים. בשיטה זו אפשר לראות את הקשר בין אנרגיה וצליל ואת ההשפעות ביניהם, האחד משלים את השני, וכך יין ויאנג מתאזנים ונוצרת הרמוניה בין אנרגיה ודם. כל חמשת האיברים המלאים, וששת האיברים החלולים, עוברים ממצב של "מלא" ו"ריק" וכך נוצר איזון מחודש שמאפשר לגוף לרפא את עצמו ממחלות שקשורות לחוסר האיזון הקודם.

ע"י התמדה ואימונים נוצרת אפשרות להגיע לרמה גבוהה שבה נוצר איחוד בין "חמשת האלמנטים הקטנים" של גוף האדם ו"חמשת האלמנטים הגדולים" של הקוסמוס ואימא אדמה. מכאן גם שמה הנוסף של שיטה זו "הקלה של חמשת האלמנטים הקטנים".

התרגילים עצמם קלים לביצוע, ומיועדים להשגת יעד מסוים. האפקט שלהם חזק והרבה מחלות פנימיות יכולות דרך ביצוע התרגילים להתרפא. לדוגמא במקרים של עצמות חלשות, מחלות נפשיות ומחלות נשים.

בביצוע התרגילים יש לשים דגש על יציבה נכונה, ובמשך כל התרגול שמירה על תנועה רכה, ואיחוד הנשימה עם הצליל.

בזמן התרגול יש לבצע נשימה הפוכה (reversed breathing) הוי אומר בזמן שאיפה יש לכווץ (ללא מאמץ יתר) את הבטן התחתונה, בזמן נשיפה הבטן התחתונה משוחררת (יוצאת החוצה).

תנועה ראשונה – לפתוח את השמים וליצור את האדמה

1. בשאיפה (דרך האף): הזרועות עולות כלפי מעלה מהצדדים ההרגשה כמו שבולי עץ צפים על פני המים כפות הידיים מופנות כלפי השמים.

2. בנשיפה (דרך הפה) : הזרועות ממשיכות לעלות עד מעל הראש.

3. בשאיפה: להמשיך להחזיק את הידיים כלפי מעלה, ליצור אגרופים, ולאט לסובב את האגרופים כלפי חוץ. לפתוח את האגרופים הידיים מופנות עכשיו כלפי חוץ.

4. בנשיפה: להוריד את הזרועות למצב התחלתי ובזמן התנועה להשמיע את הצליל Aaaa .

5. יש לכוונן את פתיחת וסגירת הידיים, הרמת והורדת הזרועות, והנשימה, יחד עם זרימת הצ'י במרידיאנים (למעלה ולמטה). כאשר משמיעים את הצליל Aaaa יש לכוון את זרימת הצ'י חזרה לנקודת המקור ה quan yuan , ותשומת הלב בטאן טיאן.

6. לחזור על תרגול זה תשע פעמים.

השימוש:

תרגיל זה מחבר לב וכליות, מפעיל את יסוד המים של הכליות, ומרכך את יסוד האש של הלב. שני יסודות אלה (מים ואש) מתאזנים. יין ויאנג מתאזנים ומביאים להרמוניה מחודשת בין האנרגיה המנטלית (מחשבתית) והפיזית. הרעיון הוא לכוון צ'י לנפש (SPIRIT) כך שהנפש והלב נפתחים. צליל ה Aaa זורם דרך מרידיאן הלב ומנקה את ה"חום" המיותר במרידיאן, בלב.

התרגיל מרפא מחלות הקשורות ללב, מטהר את האנרגיה בריאות, וטוב גם למחלות ותלונות רפואיות לריאות.

יש לשים לב, שבזמן השמעת הצליל, יש להחזיק את הפה, כמה שיותר בצורה עגולה, ולנסות למשוך את הצליל ככל האפשר. בדרך זו אנו מכוונים את " NEI- QI" חזרה לדאן טיאן.

תנועה שניה – העגור מביט לאחור.

– בשאיפה (דרך האף) הזרועות עולות לצדדים (כאילו צפות), עד לגובה הכתפיים ובחצי קימור קדימה לכוון בית החזה. לחבק את הזרוע העליונה (החלק העליון של הזרוע), כפות הידיים מונחות על החלק העליון של הזרוע (אצל גברים ימין סוגרת על שמאל, אצל נשים שמאל סוגרת על ימין).

– בנשיפה (דרך הפה) לסובב את פלג הגוף העליון ימינה, הרגליים לא זזות, ולהגיד Shuu…, המבט מכוון למרפק ימין, להחזיק למשך 3 שניות. בשאיפה הגוף חוזר למרכז.

– לחזור על התנועה לכוון צד שמאל.

לחזור על התנועה סך הכל 3 פעמים ימינה ושלוש שמאלה. התרגיל נסגר כאשר הגוף חוזר לאמצע, הזרועות והידיים נפרדות ובתנועה עגולה כלפי חוץ, להוריד את הזרועות למטה. לכוון את הצ'י לדאן טיאן ולעמוד רגע בשקט.

לשים לב: כאשר הגוף מסתובב ימינה, יש להוריד את המרפק הימני, ולהרים את המרפק השמאלי. שני המרפקים יוצרים קו אלכסוני של 45 מעלות. את המרפק החיצוני צריך לדחוף אחורנית, הרגלים נשארות במקומן.

השמוש:
הצליל SHU מוביל את הצ'י לכבד ולכיס המרה, הוא מרעיד את האנרגיה המיותרת שהצטברה באיברים אלה, משחרר אותה ומוביל "אש" (חום) מיותר החוצה, ובכך נמנעת עלית אנרגיית יאנג מהכבד ומחלות הנובעות מכך. הצליל ותנועת "העגור מביט לאחור", מביאים לאיזון ולחיבור בין האלמנטים השונים של מרידיאן הכבד וכיס המרה. הצליל זורם דרך מרידיאנים אלה ל QUNG MAI. תרגיל זה יעיל ומביא הקלה במקרים של דלקות כבד, צהבת, אבנים בכיס המרה, סוכרת, לחץ דם גבוה ומתח.

לחוות את Awakening Vitality עם מינגטונג

בסרטון הזה, מינגטונג גו, המאסטר של שיטת צ'י קונג חכמת הריפוי מדריך את תרגול Spinal Bone Marrow תרגול עמוק ואינטנסיבי שמעורר את כוח החיים ופותח בצורה עמוקה את הזרימה בעמוד השדרה. התרגול הוא חלק מהסדרה "להעיר את כוח החיים" שאותה אלמד בתקופה הקרובה בשיעורי צ'י קונג חכמת הריפוי בבית הספר יצירה.
תרגול נעים (-:

 

הסדרה Lift Chi Up Pour Chi Down – סרטון הדגמה

הסדרה Lift Chi Up Pour Chi Down היא הסדרה הבסיסית והחשובה ביותר בלימוד השיטה של צ'י קונג חכמת הריפוי Wisdom Healing Qigong. תרגול הסדרה מאפשר לנו לפתוח את שערי האנרגיה, לקבל אנרגיה מרפאת מהיקום, לפתוח את ערוצי האנרגיה, ולהביא את הגוף לרמה חדשה של חיוניות, זרימה ובריאות.

בסרטון הזה, אפשר לראות הדגמה בסיסית של התנועות בסדרה, שיכולה לעזור למי שלומד את הסדרה בקבוצות, או רוצה להתנסות בתרגול הבסיסי של הסדרה. חשוב לדעת שהתרגול התנועתי הוא הרמה הבסיסית של התרגול. הרמות העמוקות יותר קשורות לעבודה עם התודעה בפתיחת שערי האנרגיה תוך כדי התרגול הגופני, ואת זה נלמד בתקופה הקרובה בקבוצות.

צלילים מרפאים עם מאסטר מינגטונג גו

בשנה האחרונה אני מלמד בקבוצות צ'י קונג חכמת הריפוי את תרגול הריפוי בצלילים שאני לומד עם מאסטר מינגטונג גו. התרגול מגיע מ "בית החולים ללא תרופות" ושיטת Zhineng Qigong – צ'י קונג חכמת הריפוי.
בסרטונים אפשר לראות תרגול חלקי באיכות הקלטה מצויינת, ותרגול יותר מקיף שהוקלט בסדנה שמינגטונג העביר, ובנוסף דף ובו פירוט בכתב של הצלילים וחלק מההשפעה המרפאת שלהם. אפשר להתנסות בתרגול הריפוי בצלילים עם ההקלטה בבית, ובקבוצות בתל אביב ועמק חפר.

Sound Healing with Master Mingtong Gu from The Chi Center on Vimeo.