מהם שערי האנרגיה בצ'י קונג?

אמנות הצ'י קונג עוסקת ביכולת שלנו לשפר את זרימת האנרגיה בתוכנו, ולשפר את זרימת האנרגיה ביננו לבין היקום שמסביבנו. אחת המיומנויות המרתקות שאפשר לפתח בתרגול, היא היכולת לפתוח את שערי האנרגיה ולקבל אנרגיה מהיקום פנימה את תוך הגוף. לקראת סדנת "לפתוח את שערי האנרגיה" אני מעלה סרטון מסדנא קודמת ובו הסבר על שערי האנרגיה בצ'י קונג. פרטים על הסדנאות הקרובות יש כאן.

מחקר על צ'י קונג ככלי לטיפול במחלת הסרטן

לפני כעשרים שנה, כשהייתי בשנים הראשונות שלי כמורה לצ'י קונג וטאי צ'י, הגיע לשיעור שלי בכפר חיים בחור צעיר ונחמד, ושאל אם יוכל להצטרף. הוא סיפר לי שאובחנה אצלו מחלת סרטן חוזרת וששוחרר בגלל זה מהצבא, וביקש להצטרף ללימודי הצ'י קונג והטאי צ'י, כי שמע שזה יכול לעזור. המפגש הראשון הזה, הוליד קשר שנמשך כ 13 שנים, עם דרור אלוני, קשר שבו אני הייתי באופן רשמי המורה, ועם זאת הרבה פעמים הרגשתי שאני לומד ומשתאה מהאתגרים שעמדו בפניו של דרור, והדרך הנבונה, השקטה והחיובית שבה התמודד איתם.
דרור חלה בסרטן בגיל 10 ועבר טיפול אינטנסיבי ומוצלח בארצות הברית. לאחר שהתנדב לצבא, התגלה כי הסרטן חזר, ודרור יצא למסע גדול של חיפוש, למידה, קבלת החלטות קשות והתמודדות עם כמות של גידולים, טיפולים וקשיים שלפעמים היה נראה לי שמספיקים לכמה אנשים רגילים.
לאורך חלק גדול מהתקופה הזו דרור למד איתי צ'י קונג וטאי צ'י ותרגל בעקביות וביסודיות, השתתף בקורסים למורים לצ'י קונג וטאי צ'י שהעברתי באותה תקופה ולימד בבית הספר יצירה. במקביל דרור גם העמיק מאוד בדרך המדיטציה הבודהיסטית.  בשנת 2012 דרור נפטר ממחלת הסרטן ואחד הדברים שהשאיר אחריו הוא עבודת מחקר יסודית ומעמיקה שעשה על הטיפול במחלת הסרטן בעזרת צ'י קונג. אני חושב שהעבודה של דרור יכולה לעזור מאוד למי שמעוניין להכיר את הגישה של הרפואה הסינית המסורתית והצ'י קונג להתמודדות עם מחלת הסרטן ואני מעלה כאן את העבודה, כדי שכמה שיותר אנשים יוכלו להנות מהידע והחכמה שנמצאים בה.
בלחיצה כאן אפשר להוריד את העבודה למחשב 

ולמי שרוצה להכיר את דרור עוד, אפשר לקרוא עוד בבלוג שלו ולקרוא כאן על הספר "פתאום ביום בהיר אחד"

שיעור על צ'י קונג ידי הדרקון – כוס התה הטיבטית

תרגול ידי הדרקון, שמוכר גם בשם "כוס התה הטיבטית" הוא תרגול ממסורת הצ'י קונג והטאי צ'י שכולל תנועה משוחררת של הידיים והכתפיים ובהדרגה משתלב עם תנועת גוף מלאה ואפילו עם הליכה. התרגול קל ללימוד, ויש לו השפעה משחררת על הגוף כולו והשפעה מצויינת על זרימת האנרגיה בגוף.
בסדנת "להעיר את כוח החיים" שהתקיימה בסוף השבוע האחרון, העברתי שיעור קצר שבו לימדתי את תרגול ידי הדרקון בשלושת הרמות הראשונות שלו (מתוך חמש).
מוזמנים להצטרף לתרגול ולהנות מהזרימה של ידי הדרקון.

 

איך אפשר להשתחרר מכאבי גב?

כאבי גב הן אחת מבעיות הבריאות הנפוצות בתרבות המערבית, וכמעט כל אדם חווה בתקופות מסויימות בחייו כאבים ולעיתים אף מגבלות קשות שקשורות לגב ולעמוד השדרה. הדרך הייחודית של הצ'י קונג למניעה ולריפוי של כאבי גב, משלבת לימוד של הרפייה – הן של השרירים והן של הנפש/תודעה, יציבה נכונה שמאפשרת התארכות ושחרור של עמוד השדרה, ותנועה עדינה ועמוקה שיוצרת בהדרגה חופש בין החוליות ומאפשרת זרימה ושחרור בעמוד השדרה כולו.
השנה, אלמד בסדנא ובקורסים שייפתחו לאחר סוכות, שתי שיטות של צ'י קונג שיכולה להיות להן השפעה נפלאה על עמוד השדרה והגב: צ'י קונג לפתיחת הלב, שמתאפיינת בתרגול רך, זורם ומהנה, וצ'י קונג חכמת הריפוי שמתאפיינת בתנועות פשוטות ועצמתיות שמאפשרות שחרור עמוק ואף שיפור מבני בגב ובעמוד השדרה.
בוידאו אפשר לראות הסבר על ריפוי הגב בעזרת צ'י קונג שהעברתי לפני מספר שנים בתכנית הטלוויזה של פרופסור רפי קרסו.

קדימון מרשים לסדרה דוקומנטרית על צ'י קונג

עם העלייה במודעות לתועלות הרבות של תרגול צ'י קונג, נראה שמצולמת בימים אלו סדרה דוקומנטרית על צ'י קונג שבה מצולמים כמה ממורי הצ'י קונג הבולטים במערב, בינהם לי ג'ון פנג, מינגטונג גו, לי ג'ינג, קן כהן ועוד. הקדימון נראה מאוד מבטיח ומוזמנים לצפות.

תרגול מלא של הסדרה Lift Chi Up Pour Chi Down עם קולו של דוקטור פאנג

לטובת התלמידים שלומדים כעת את הסדרה Lift Chi Up Pour Chi Down ולמי שמתעניין בשיטה, אני מצרף קישור לוידאו של מורה סיני שמדגים את הסדרה, כשברקע קולו של דוקטור פאנג מינג מייסד השיטה. מכיוון שהקול יכול להעביר את האנרגיה, אני ממליץ למתרגלים שרוצים להעמיק להתנסות ולתרגל עם הוידאו הזה.
תרגול נעים (-:

על הדמיון והשוני בין צ'י קונג לטאי צ'י

בסדנא האחרונה, "פתיחת שערי האנרגיה" נשאלתי עם ההבדל בין צ'י קונג לטאי צ'י. זו שאלה נפוצה משום שיש קווי דמיון רבים בין התרגולים, ואני מצרף וידאו של התשובה.

שיעור מלא עם מאסטר לי ג'ון פנג

בוידאו המצויין הזה מאסטר לי ג'ון פנג משיטת צ'י קונג לפתיחת הלב מלמד את התנועה הראשונה בסדרה"חזרה לאביב" – "שמש האביב חזרה". התנועה מאפשרת לחוות את הרכות והזרימה שמאפיינים את השיטה, ולהתנסות בתנועה שבעזרתה אפשר להתמלא בכוח חיים מהיקום, ולהשתחרר ממתחים מיותרים. מי שרוצה ללמוד את הסדרה המלאה, מוזמן להצטרף לאחת מהקבוצות שבהן אני מלמד צ'י קונ לפתיחת הלב.
תרגול נעים!

דוקטור פאנג מדגים את הסדרה Lift Chi Up Pour Chi Down

בתרגול שיטת צ'י קונג חכמת הריפוי (zhineng) מבית החולים ללא תרופות בסין, השלב הראשון בתרגול הוא ללמוד איך לקבל אנרגיה מרפאת מהיקום. לפי הגישה הזו, רובנו חווים חסר באנרגיה, שקשור בין השאר לכך שהקשר שלנו עם אנרגיית היקום נחלש לאורך השנים. באופן טבעי לילדים יש לרוב שערי אנרגיה פתוחים ובהתאמה הרבה אנרגיה, ובהמשך החיים במקרים רבים החיבור שלנו לאנרגיית היקום נחלש (זו אחת מכמה סיבות לכך שרבים חווים ירידה בכמות האנרגיה עם ההתבגרות של הגוף). התרגול של הסדרה מאפשר למתרגל להזמין אנרגייה מרפאת מהיקום, דרך שערי האנרגיה, ובכך להעלות את כמות האנרגיה בגוף, ובהמשך גם לאפשר זרימה טובה יותר של אנרגיה לריפוי עצמי ולהתחדשות.
בוידאו היפה הזה, אפשר לראות את דוקטור פאנג מינג, מייסד השיטה מדגים את הסדרה Lift Chi Up Pour Chi Down

 

 

מיקום השיעורים בתקופת מבצע צוק איתן

על מנת שנוכל לתרגל בנחת בתקופת מבצע צוק איתן, יתקיימו השיעורים בימי שישי בבוקר בחצר המרכז הקהלתי של שכונת בבלי ברחוב הרב טולדנו 6 במקום בפארק, במקרה של אזעקה נוכל להכנס למרחב המוגן של המרכז הקהלתי.

בכפר חיים מתקיים שיעור הטאי צ'י בגן זיבי ליד המקלט הציבורי, ושיעור הצ'י קונג בימי חמישי בבוקר יעבור בתקופת המבצע לאותו מקום (ברחוב קדמה)

במיקום שאר השיעורים אין שינוי.

להתראות

אוהד