תנועת הגל היא בעיני התנועה היסודית והחשובה ביותר בצ'י קונג וטאי צ'י ובשיטות שונות היא באה לידי ביטוי בצורה שונה, ובשלבים שונים בלימוד.
בשיטות תרגול רבות תנועת הגל נשמרה (ולעיתים עדיין נשמרת) לשלב מתקדם ולתלמידים שהעמיקו בתרגול. בשנים האחרונות אני רואה יותר גישות שבהן מדגישים את תנועת הגל כבר בתחילת הלימוד.
בשיטת צ'י קונג לפתיחת הלב לדוגמא, התנועה הגלית ניכרת כבר מהשלבים הראשונים והיא מהווה אחד מהמאפיינים המיוחדים של השיטה. בהדגמה של מאסטר לי ג'ון פנג שאפשר לראות כאן, אפשר לראות את האיכות הגלית, הזורמת וההרמונית של התנועה, והוא מדגים בעיני רמה גבוהה מאוד של חופש ותנועה גלית בגוף.
You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

בשיטת צ'י קונג חכמת הריפוי, בשלבים הראשונים נראה שאין כמעט תנועה גלית בתרגול. עם זאת, כשמעמיקים בתרגול לומדים שתנועת הגל, או כפי שדוקטור פאנג קורא לה "תנועת הזחל" היא רובד עמוק בתנועה שאליו אפשר להגיע בהדרגה.
בהדגמה שבסרטון הזה, אפשר לראות את ווי צ'י פנג, אחד המורים של השיטה מדגים בצורה יפה את "תנועת הזחל"שהיא למעשה תנועת גל משוחררת בעמוד השדרה ובגוף.
You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

בטאי צ'י צ'ואן, לומדים בהתחלה את הכוריאוגרפיה הבסיסית של הסדרה, ולרוב רק לאחר שנים מגלים את האופי הגלי שבעומק התנועה. יש מספר מורים שאופי התנועה שלהם מבטא יפה את איכות הגל. אחד מהם הוא זו טיאנקאי מכפר צ'ן. בהדגמה שלו אפשר לראות את השילוב המיוחד לטאי צ'י של רכות ועצמה ושל איטיות ומהירות המשולבות בזרימה הגלית של התנועה.
You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video
כמעט בכל שיטה של צ'י קונג וטאי צ'י, תנועת הגל יכולה לחבר אותנו לעוד עומק ועצמה בתרגול, ולכן אני חושב שכדאי למי שרוצה להעמיק בתרגול ללמוד את התנועה הגלית, להתנסות בה, ולחוות את ההשפעה שלה.

לכתוב תגובה


Powered by WishList Member - Membership Software