חמשת האלמנטים בטאי צ'י וצ'י קונג

בלימוד טאי צ'י וצ'י קונג, אנחנו שמים דגש רב על תיאוריית הטאי צ'י (הזרימה של היין והיאנג) הן בגלל חשיבותה הרבה לתרגול והן בגלל פשטותה. כאשר רוצים להרחיב את ההבנה של התרגול, אנחנו יכולים להתקדם ברמת המורכבות, ולהשתמש בתיאוריית חמשת האלמנטים.
לחמשת האלמנטים כתיאוריה קוסמולוגית, יש נגיעה לכל תחומי החיים, מתזונה ורפואה, דרך עיצוב הבית ועד לתרגול תנועה ולחימה. באופן בסיסי חמשת האלמנטים מייצגים חמש איכויות זרימה של אנרגיה במעגל החיים, ומבחינה זו הם מייצגים רמת התבוננות מורכבת יותר ממרמת היין והיאנג בה לכל זרימה יש שתי איכויות בסיסיות.
 
אם ברמת היין והיאנג, זרימת האנרגיה מחולקת לשתי איכויות שמנוגדות ומשלימות אחת את השניה ולהן יחסים מורכבים, כאן אנחנו עוברים לחלוקה של איכויות האנרגיה לחמש, אם כי חשוב להבין שעדיין מבחינות רבות מדובר על זרימה באותו מעגל.

אנרגיית העץ קשורה לאיכות של פריצה וצמיחה, התפתחות ועליה. היא קשורה לצבע הירוק, עונת האביב, ואיבר היין שלה הוא הכבד.
אנרגיית האש קשורה להתרחבות, הבשלה ופריחה, היא קשורה לצבע האדום, לעונת הקיץ ואיבר היין הקשור אליה הוא הלב.
אנרגיית האדמה קשורה ליציבות, מרכז, הזנה, היא קשורה לצבע הצהוב, לעונת סוף הקיץ ואיבר היין הקשור אליה הוא הטחול.
אנרגיית המתכת קשורה להתכנסות, צמצום, וטוהר, היא קשורה לצבע הלבן, לעונת הסתיו, ואיבר היין הקשור אליה הוא הריאות.
אנרגיית המים קשורה לאיכות של מעמקים, זרימה, שקט, אפלה ומיסתורין, היא קשורה לצבע הכחול/שחור לעונת החורף, ואיבר היין שלה הוא הכליות.

לחמשת האלמנטים יש מערכת יחסים מורכבת בינהם שמתיחסת באופן בסיסי לצורה בה כל אלמנט "מוליד" אלמנט שאחריו במעגל ו"מרסן" אלמנט שנמצא מולו. חשוב לזכור כי האלמנטים אינם חומרים אלא איכויות אנרגיה, והלימוד שלהם יכול להיות מתוך החוויה ולא רק מתוך רשימת תכונות שמיוחסות להם.

בתרגול טאי צ'י וצ'י קונג יש שימושים רבים לתיאוריה של חמשת האלמנטים. לדוגמא:
חמשת הצעדים – בטאי צ'י, מחולקים חמשת הצעדים לפי חמשת האלמנטים, וכאשר ללומדים את הצעדים ניתן להתייחס לאיכויות האנרגטיות של האלמנטים.
חמשת איכויות התנועה – לכל אחד מחמשת האלמנטים יש איכות תנועה ייחודית. ההבנה של איכות התנועה של אלמנט מסויים ושל כולם, יכולה לאפשר לנו עוד הבנה והעמקה בכל תנועה בתרגול טאי צ'י וצ'י קונג. בו זמנית תרגול איכויות התנועה של האלמנטים יכול להעמיק את ההבנה של משמעותם.
חמשת טיפוסי האישיות – ישנה גישה שמחלקת את האנשים לחמישה טיפוסים שונים, שלכל אחד מהם מאפיינים פסיכולוגיים, גופניים, ורוחניים ייחודיים. (למי שמתעניין בהקשר הזה אני ממליץ על ספרו של אייל פוליטי – רוח פנימית). גישה זו יכולה לעזור לנו להכיר את המאפיינים שלנו ואת הצרכים שלנו התרגול.
באלכימיה הפנימית הטאואיסטית יש התיחסות ושימוש בתרגול לאיכויות הנפשיות והרוחניות של האלמנטים, וכיצד היחסים בניהם משפיעים על התרגול הפנימי.

 איכות האנרגיה של המתכת, שבה יתמקד ז'אן מישל בסדנא הקרובה, יכולה לאפשר לנו את הפניית המודעות פנימה, הורדת הצ'י אל המרכז, והתחלה של התרגול ממקום חדש ועמוק יותר.

אני מצרף שני סרטונים מהסדנא האחרונה שקיימנו עם ז'אן מישל שמראים חלק מגישתו להוראת חמשת האלמנטים. בסדנא הקרובה נתמקד באלמנט המתכת.

[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=xyImY68qRxU&feature=channel_page]

[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=IdcQEVqOoxo]

תגובות בפייסבוק

תגובות

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *