המסרים של צ'י קונג קואן יין בעמידה

אחד המאפיינים הייחודיים של שיטת צ'י קונג לפתיחת הלב, הוא המסרים שמתלווים לתנועות. מסרים אלו, שהתקבלו/נוצרו מתוך מצב של מדיטציה עמוקה, מאפשרים לנו להעמיק את החוויה של התרגול. המסרים כוללים הסבר על אופי התנועה ונקודות מפתח לתשומת הלב, וגם דימויים שעוזרים לנו לללכת עם התנועה הרחק מעבר לצד הטכני שלה, אל מחוזות שבהם הגוף והנפש פוגשים את הרוח וממריאים ביחד אל החוויה של שנג זן – האמת העילאית. לכל מי שלומד את שיטת צ'י קונג לפתיחת הלב, אני ממליץ ללמוד גם את המסרים ולהיעזר בהם בתרגול. מנסיוני קריאת המסרים מעמיקה את התרגול, ומאפשרת להבין לעומק מהי השיטה של צ'י קונג לפתיחת הלב, מה מטרתה, ומה המצב שאליו אנחנו שואפים בתרגול, החוויה של שנג זן.

  אני מצרף כאן תרגום ראשוני שעשיתי, של ההקדמה, ומסרים של שלושת התנועות הראשונות של צ'י קונג קואן יין בעמידה. התרגום הוא מתוך הספר Wuji Yuan Gong – A Return to Oneness  ממאסטר לי ג'ון פנג.

 צ'י קונג קואן יין בעמידה

 התרגול של צ'י קונג קואן יין בעמידה נותן למתרגל את החוויה של מקודשות גופו.

 כאשר אדם מתרגל, הגוף מתחזק, והגב נעשה רך וגמיש. הגמישות שאדם מפתח בתרגול צ'י קונג קואן יין בעמידה, אינה מתפתחת מדחיפת הגוף לקצה גבול יכולתו, אלא משחרור, מכך שמאפשרים לצ'י להוביל, ולא לרצון. דרך התרגול, כאשר הצ'י זורם בגוף, הוא בהדרגה עושה את עבודתו, לפתיחת ליבו של המתרגל. בעשותו כך, הוא משחרר את הרכות ואת החמלה של הלב המקורי. החן שמתפתח בתרגול, הוא בפשטות השתקפות של הטבע האמיתי של לב האדם – מלא בחמלה ומלא בחן. גופנית, תרגול זה לא רק מטהר את המרידיאנים ומחזק את עמוד השדרה, אלא גם עוזר בפיתוח שרירים בריאים יותר. בזמן ההרפיית התנועה – לא המאמץ – השרירים מתחזקים.

 היה חבר של גופך. למד לאהוב את הגוף.תהנה מהתרגול וראה את גופך כסירה שלך במסע שלך אל האהבה.

  תנועה ראשונה: לחתור בזרם של אוויר
זוהי תנועה מאוד רכה ועדינה. היא מטפחת את המעלות ואופי טוב. עננים עולים מתוך הערפל. הלב עוקב אחר המודעות. מחשבות שמחות משוטטות במודעות. אתה חסר דאגה וקל, כמו עף מבעד לעננים.

 מקור החיים בטבע. התחושה היא כאילו נולדת ומעולם לא סבלת כאב או דאגת. אתה תמים וחסר דאגות כתינוק בן יומו. החיים ניתנו לאדם להנאה. בחזרה לפשטות, בהיותו כילד, אדם יכול לחזור לטבעו האמיתי, להנות בכל הנסיבות שהחיים מביאים. יש זרעים של הנאה בכל מקום בעולם.

 קלות הלב, היא המהות למציאת הנאה מקודשת זו החיים.

 תנועה זו מחברת את השמיים האדמה והיקום. היא מושכת את הצ'י של היקום אל גופך דרך חמישה שערי אנרגיה – מרכז כפות הרגליים, מרכז כפות הידיים, והכתר בראש – אל הטאן טיאן (מקום אחסון הצ'י מתחת לטבור).

 בזמן תרגול תנועה זו, צ'י מקיף את גופך ונכנס אליו דרך נקבוביות העור. תנועה זו טובה לכל סוגי המחלות הפנימיות.

  תנועה שנייה: לנוע מזרחה מעבר לאוקינוס

  תנועה זו מעוררת את רוח ההרפתקאה ותחושה של פתיחות למה שלחיים ולעולם יש להציע. אמור לעצמך " אני חובק את הצ'י ומחזיק אותו בידי. אז הצ'י יכנס אל תוך הטאן טיאן שלי" אתה נותן ליקום ואתה מקבל מהיקום. הנתינה והקבלה מיצרות אנרגיה חדשה שמעוררת עוד ועוד את הפתיחה של הלב, כך שהאדם יכול להנות מההרפתקאה שמוצעת לו. לנוע מזרחה משמעו להתקדם אל האהבה, להתקדם אל האור, ולנוע אל תוך הלב שלך. זה הדבר שלו באופן טבעי, תמיד כמהת.

 בסוף תנועה זו, הזז את מודעותך אל הטאן טיאן לעודד את הצ'י לחזור בטבעיות אליו. אז הצ'י צף וחג מסביב לטאן טיאן.

  תנועה שלישית: להתפלל לשמיים שיראו את הדרך

  אחרי השלמת שתי התנועות הקודמות, הצ'י חזר אל הטאן טיאן. הצ'י שנאגר בטאן טיאן בתנועות הקודמות מתפשט בגוף בעוקבו אחרי הזרימה של התנועה. כאשר הראש נוטה לאחור, הצ'י צף למעלה אל ה מינג טנג – האיזור שמאחורי הנקודה שבין הגבות. הצ'י הזה מאפשר התמזגות עם הרקיע. עצור לרגע והחזק את נשימתך, בזמן שאתה נהיה מודע לראשך. הבא את "המודעות אל הראש".אז חזור למצב זקוף.

 המטרה של תנועה זו היא לאסוף ולאחסן את הצ'י בגוף. בלהתפלל לשמיים שיראו את הדרך, האדם מתפלל לשנג זן – האמת העילאית שבלב, לאפשר לה להנחות אותו לאורך חייו.
אפשר לראות את הסדרה כולה בקישור הזה

תגובות בפייסבוק

תגובות

2 תגובות
 1. דליה שגב
  דליה שגב אומר:

  מעניין ואפילו מרגש לקרא זאת אחרי סדנת הגל המדהימה שהיתה לנו בסוף השבוע בקיבוץ שדות ים. אני אכן חווה איכות רוחנית שנובעת מן התנועה. מרגישה שזה מהדהד גם מעבר לזמן התירגול, להתנהלות ביום יום.בתודה גדולה.דליה

  הגב
 2. אורנה נוי
  אורנה נוי אומר:

  תודה על המסרים וההסברים חשוב להבין מה אתה עושה ומה קורה לאנרגיה בגוף בזמן התרגול ,אוהד תמשיך זה נפלא

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *